Zeugma Su Kuşu Mozaikleri İade Ediliyor

Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkilileri 14 Mayıs’ta ABD’de Bowling Green State Üniversitesi yetkilileri ile Gaziantep-Zeugma’dan kaçırılan 12 adet mozaiğin iadesi için bir anlaşma imzaladı. Anlaşmaya göre üniversite bu yıl içerisinde mozaikleri Türkiye’ye geri gönderecek, Türkiye ise yüksek kaliteli replikalarını üniversiteye verecek.

12 adet mozaik Zeugma ören yerinde yapılan bir kaçak kazı sonucunda yurt dışına kaçırılmıştı. Aynı zeminde bulunan Gaziantep’in meşhur Çingene Kızı Mozaiği ise üzerine daha önce bir sütun devrildiği için kaçak kazıcı hırsızların dikkatinden kaçmış ve bu sayede Türkiye’de kalabilmişti.

Bowling Green State Üniversitesi eserleri 1965 yılında 35 bin dolar karşılığında Peter Marks isimli bir tarihi eser tacirinden satın almıştı. O  tarihten sonra eserler üniversitede Wolfe Sanat Merkezinde sergilenmiş. 

Eserlerin iadesine yönelik olarak ilk girişimler 2012  yılında başlatılmış. 

Sosyal medyada ve internette change.org sitesi üzerinden eserlerin iadesi için kampanyalar başlatılmış, onbinlerce imza toplanmıştı.

Eserlerin Türkiye’ye iade edilmesi olumlu bir gelişme olmakla birlikte, bu iadenin “adli” bir iade olmaması, benzer kaçırılan eserlerin ABD’deb iadesi için emsal teşkil etmeyecek olmaması üzücü. 

 

Yazının hazırlanmasında NTV’nin sitesinden faydalanılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest

Menü
Yitik Miras
Menü