Hakkında

Anadolu yağmalanıyor. 200 yıldan beridir, Anadolu’nun kadim medeniyetlerinin hatıraları, vahşi kapitalizm sisteminde, Avrupalı ve Kuzey Amerikalı müzeler ve sanat eseri ticareti yapan çevrelerinin finansmanı neticesinde, Türkiye’den kaçırılmış ve kaçırılmaktadır.
http://www.facebook.com/TurkiyeKayipKulturHazineleriniAriyor
Bu sayfanın temel amacı, müze, ören yeri, özel koleksiyon, cami, kütüphane gibi bir çok yerden çalınan ve her an yurt dışına kaçırılma ihtimali olan kültürel varlıklarımız konusunda kamuoyu bilinci oluşturmaktır. Kültür varlıklarına yapılan tahribat ve ihmal olaylarını, çalıntı-kayıp kültür hazinemizin en önemli eserlerinin burada tanıtımını yapıyoruz. Bu eserlerin, sanatla ilgilenen duyarlı insanlar tarafından tespit edilmesi durumunda, ilgili kuruluşlara ihbarlarda bulunmalarını teşvik ediyoruz.
Kültür varlıkları kaçakçılığı ile mücadele konusunda başarı sağlanması ve özellikle çalınan kültürel eserlerin tekrar bulunması, tüm vatandaşların desteği ve ilgisi ile olabilecektir. Sayfada tanıtımı yapılan eserleri görmeniz halinde ya da bu eserlere ilişkin bilgiler edinmeniz halinde, lütfen ilinizde bulunan Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile ya da Kültür ve Turizm Bakanlığı ile irtibata geçiniz.
NOT: Sitemizin güncelleme ve yeni veri yükleme çalışmaları sürekli devam etmektedir. Önerileriniz varsa lütfen bildiriniz.

Hakkında” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest

Menü
Yitik Miras
Menü