Vazelon Manastırı

  Image

Hz. Yahya’ya adanmış, Türkiye’nin ilk manastırı, Vazelon (Hz. Yahya) Manastırı. Trabzon’un Maçka ilçesinde. Sümela (Hz. Meryem) Manastırından daha eski. 1920’li yıllarda tamamen kaderine terk edilmiş, o tarihlerden itibaren yağmacıların, talancıların, vandalların, define hırsızlarının hedefi haline gelmiş. Çok değerli fresklerin üzerinde silah talimi mi yapılmamış, isimler mi karalanmamış…

Tarih, geri döndürülemez bir hazine. Türkiye de bu hazine konusunda çok şanslı bir ülke. Ne var ki, çok uzun yıllardan beridir, mirasyedi konumundayız. Bu eserler, kişilerin kurumların malı olamaz. Bir milletin dahi malı olarak değerlendirilmemeli. Bu eserler, gelecek nesillere aktarılmak üzere üzerimizde bulunan EMANET’tirler.

Vazelon Manastırının restore edileceği ve Sümela Manastırı gibi turizme kazandırılacağı söyleniyordu, ancak halen atılabilmiş bir adım yok. Yetkililerin duyarsızlığı, duyarlıların etkisizliği meselesi yine…

Manastır ile ilgili detaylı bilgi ve haberler, aşağıdadır.

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

 

Image

http://www.macka.gov.tr/default_B1.aspx?id=312

Kaymakamımız Vazelon Manastırını Gezdi

Kaymakamımız, Kiremitli Köyü yeni yol yapım işini yerinde denetlemeye gitti. Ardından Kiremitli Köyü Muhtarı ile birlikte Vazelon Manastırını ziyaret etti. Manastırın içini gezen kaymakamımız, manastırın bazı duvarlarını ve odalarını yıkan ve manastırın tabanlarını metrelerce kazarak define arayan kaçak define avcılarının manastırı kullanılmaz hale getirdiklerini belirterek, ilçemizdeki kültürel varlıkların korunması gerektiğini söyledi.

 

http://www.trabzonmuzesi.gov.tr/default.asp?page=konu&akatid=28&katid=66&id=127

Vazelon Ören Yeri

Bu manastıra Maçka ilçesini , zigana dağı yönündü 14 kilometre geçtikten sonra sağa açılan 7 kilometrelik bir stabilize yol ile ulaşılır

Bu manastıra Maçka ilçesini , zigana dağı yönündü 14 kilometre geçtikten sonra sağa açılan  7 kilometrelik bir stabilize yol ile ulaşılır. Vazelon manastırı dibine  ulaşım sağlayan yolun iyileştirilmesi gerekmektedir. Araç ile ulaşımdan sonra 200 metrelik bir patika yolun geçilmesi ile manastıra görkemli bir doğa arasında varılabiliyor.

Köprü yanı sınırları içerisinde bulunan bu manastırın bulunduğu vadisinin dibinde turizm amaçlı kullanılabilecek geniş bir düzlük alan mevcuttur.

Bugün Çevre ve orman Bakanlığı mülkiyetinde olan Vazelon manastırı’nın kültür ve turizm Bakanlığı’na tahsisi yönünde hukuksal çalışmalar devam etmektedir. Etkileyici bir görkemli güzelliğe sahip olan Vazelon Manastırı Sümela manastırına yakın bir konumda bulunmaktadır.

Manastırda bulunan çok değerli ve oldukça canlı kalarak günümüze ulaşan freskler her gecen gün tahrip edilmekte ve yer yer koparılmaktadır.

Yapının vazelon ismini kurulmuş olduğu, “Zabulon Dağı”ndan almış olduğu görüşü kuvvetle ihtimaldır. Manastırın issiz , sakin yerde kurulmuş olması o’na daha kutsal bir hava verilmek istenmesindendir. Çoğu araştırmacı yapının kuruluş tarihini kesin olarak vermemekle birlikte bazıları ilk inşa tarihini M.S 270, bazıları ise M.S. 317 olarak belirtir.

İlk manastır mağaranın önünde kurulmuştur. Bugün ayakta kalan mağaranın önündeki kilise ve keşiş odaları, 19.yüzyıla aittir. Kompleksin 9 km kuzeyindeki şapel 15.yüzyıla tarihlenmekte ve içerisinde değerli freskler bulunmaktadır.

Manastır Yahya peygambere adanmıştır. İlk kuruluşu ile bugüne kadar çeşitli değişiklikler geçirdiği kesindir.

525-565 yılları  arasında Jüstinyen tarafından tamir ettirilmiştir. 644 yılının şubat ayında hücreler tamamen tamir ettirilip kütüphanesi  zenginleştirilmiştir. 702 yılı ile onu izleyen yıllarda esaslı bir şekilde yenilenmiştir. Vazelon manastırı 13.yy’dan 20. yy.’la kadar Maçka’nın ekonomik, sosyal  kültürel ve  hayatında etkinliğini devam ettirmiştir. Vazelon manastırı vaktiyle bölgede bulunan manastırların en yetkilisi ve en zengini durumunda imiş. Bir rivayete göre Vazelon geliri ile bir sümela manastırı daha yapılabilirmiş. Manastır 19. yy’da esaslı olarak onarılmıştır. Binaya batı kısmındaki merdivenden girilmektedir. Bina 1923 yılında terk edilmiştir. Günümüzde Sümeladan sonra onarılıp  turizme kazandırılması düşünülmektedir.

 

http://demokrathalkhaber.com/vazelon-manastiri-restore-edilecek/

Trabzon’da Vazelon Manastırı restore edilecek

10 Ağustos 2012 Kategori:Aktüel / Güncel

Trabzon’un Maçka İlçesindeki tarihi Sumela  Manastırı’ndan daha eski yapı olan Vazelon Manastırı ‘nın  restore edilmesi için çalışma başlatıldı. Bazı bölümleri yıkılan ancak büyük bir kısmı  halen ayakta kalan manastırdaki freks ve süslemelere yerli ve yabancı turistlerce zarar verildiği gözlendi.

Bir kayanın eteğindeki ormanlık alana kurulan manastırın doyumsuz bir manzarası bulunuyor.

Manastırın restoresinden sonra kaderinin değişeceği konuşuluyor. (Foto: Anadolu  Ajansı – Tuncay Bekar)

 

http://www.61saat.com/bolgesel/vazelon-manastiri-sahlanacak-h17979.html

VAZELON MANASTIRI ŞAHLANACAK

Trabzon’un Maçka ilçesinde, tarihi Sümela Manastırı’ndan daha eski olan tarihi Vazelon Manastırı’nın restore edilmesi için çalışma başlatıldı.

10 Ağustos 2012 Cuma 13:25

Restorasyon işlemi yürütülecek

Fener Rum Patriği Bartholomeos’un geçen yıl Sümela Manastırı’ndaki ayin içinTrabzon’a geldiğinde ziyaret ettiği Vazelon Manastırı’na ilişkin “Vazelon yıkılacak, kaderi bu. Eğer devlet kurtarırsa kurtulur ama zor” ifadesini kullandığı manastırın restorasyonu için Maçka Belediye Başkanlığı çalışma başlattı.

Maçka Belediye Başkanı Ertuğrul Genç, yaptığı açıklamada, ilçelerine bağlı Kiremitli köyündeki Vazelon Manastırı’nın restorasyonu konusunda kısa süre önce İstanbul’daki Fener Rum Patrikhanesi’ne gidip Patrik Bartholomeos ile toplantı yaptıklarını belirterek, “Sümela’nın restorasyonundaki gibi yanlışlıklar olmasın diye Vazelon’un bütün röloveleri, kayıtları incelenecek, hangi oda nerede belirlenecek ve ondan sonra restorasyon çalışması yapılacak. Restorasyon en azından bir plan, program dahilinde yapılacak. Arkeoloğundan, sanat tarihçisine, rölove uzmanına kadar bir kurul tarafından restorasyon işlemi yürütülecek” dedi.

İyileştirilip korunacak

Genç, restorasyonun yapılabilmesi için Kültür ve Turizm Bakanlığının izni gerektiğini ifade ederek, “Kültür ve Turizm Bakanlığı izin verirse Vazelon Manastırı bir firma tarafından restore edilecek. Bakanlığın da onay vereceğine inanıyorum. Vazelon’un restorasyonu konusunda 1 hafta içinde bakanlığa müracaat edilecek” dedi. Tarihi yapıların turizme kazandırılması gerektiğini işaret eden Genç, Vazelon Manastırı’nın yanı sıra Maçka’nın Yazlık köyünde yer alan ve tarihi bir kiliseden dönme caminin de restorasyonun yapılacağını ifade etti.

Kültürel olarak saklamalı

Karadıs, Türkiye’nin tarihi ve kültürel açıdan zengin olduğunu vurgulayarak, “Türkiye, Vazelon’u kültürel olarak saklamalı. Bundan Türkiye kazanacaktır” ifadesini kullandı. Maçkalı tur operatörü Fahrettin Erdoğan ise Vazelon’un Sümela Manastırı’ndan daha önemli olduğunu, çünkü Sümela’dan daha eski olduğunu belirterek, “Tarihi kaynaklarda Vazelon’un Yahya peygamber zamanında inşa edildiği ve buranın yardımlarıyla diğer manastırların inşa edildiği belirtiliyor. Çok harap edilmiş, sahip çıkılmamış. Buraya bir an önce sahip çıkılması lazım.

Kuştul ve vazelon manastırları

Maçka ilçesi Kiremitli köyündeki çam ormanında bulunan ve Sümela Manastırı’ndan daha önce yapıldığı bilinen Vazelon (Yahya) Manastırı’nda bir mağara ve ayazma bulunuyor. İlk manastır mağaranın önüne kuruldu. Günümüze kadar ayakta kalan mağaranın önündeki kilise ve keşiş odaları, 19. yüzyıla ait. Kompleksin 9 kilometre kuzeyinde yer alan ve 15. yüzyılda yapıldığı sanılan şapelde değerli fresk bulunuyor.

 

http://www.kanal61.com/k3-trabzon/h2276-vazelon-manastirinin-kaderi-degisebilir.html

9 Ağustos 2012 Perşembe Saat: 17:00

Vazelon Manastırı’nın Kaderi Değişebilir

Trabzonun Maçka ilçesinde, tarihi Sümela Manastırından daha eski olan tarihi Vazelon (Yahya) Manastırının restore edilmesi için çalışma başlatıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest

Menü
Yitik Miras
Menü