Bronz Kartal Heykeli

Bronz Kartal Heykeli.

 

Bronz Kartal Heykeli…

 

Malesef şu anda ABD’de bulunan Jean Paul Getty Müzesinde. Bu müze, kaçakçılardan kültür varlığı satın almakla ün yapmıştır. Yunanistan’dan yasa dışı bir şekilde kaçırıldığı kanıtlanan bir takım eserleri Yunanistan’a iade etmiştir. Türkiye’nin de girişimleri var. Umarız başarı sağlanır.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25410749/

 

Onur Nugay’ın Köşe Yazısı:

Getty Müzesi eserlerimizi geri ver…

Meslek hayatıma başladığım Side Belediyesinden bu yana  yaklaşık 11 yıl geçti, 11 yıl içerisinde hem bir meslektaşım hem de gerek cesurluğu ve faydalı çalışmalarıyla tanıdığım  bir meslektaşım oldu…

Arkeolog Dr. Tarkan KAHYA.. Kendisine böyle bir araştırma yaptığı için hem bir arkeolog hem de bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak teşekkür ediyorum…

KAHYA’nın  Aktüel arkeoloji dergisinde,ülkemizden kaçırılan tarihi eserlerin yeniden ülkemize iadesi için kaleme aldığı yazısının sizlere ne kadar çok ulaşırsa, eserlerimizi geri alma şansımız ve gücümüz o kadar artar düşüncesindeyim.

Ayrıca gerek toplumun gerekse kendi camiamızın bu konu hakkında bilinçlenmesi de

ülkemizden kaçırılmış tarihi eserlerin yine kendi topraklarına dönmesi için elimizi kuvvetlendireceği düşüncesindeyim.

Toplum olarak bu konuya ne kadar destek verirsek, arkeolog olsun olmasın,toplum olarak Kültür Miraslarımızı sahiplenme bilincine ne kadar sahip olursak eserlerimizi ait olduğu topraklara geri getirme şansımızın ve gücümüzün artacağı görüşündeyim.

Bugün Burdur İli Bucak İlçesi sınırları içerisinde yer alan Çamlık Köyü’nün yakınında bulunan  KREMNA Antik Kentinden ve Burdur ili Gölhisar ilçesine bağlı İbecik köyüne yakın BOUBON antik kentinden kaçırıldığı tespit edilen ve Amerika’daki J.PAUL GETTY müzesinde sergilenen tarihi eserlerimizle ilgili derinlemesine bir araştırma yapmış Dr.Tarkan Kahya…

Bugün Amerika’daki J.PAUL GETTY müzesinde sergilenen eserler, müze envanter defterlerinden alınan bilgilere göre zamanında çeşitli koleksiyonerler ve tarihi eser kaçakçıları tarafından adı geçen müze tarafından belirli miktarlar karşılığında satın alınmış.. Bunların satın alındığı belgeleriyle birlikte ispatlanmış durumda…

Kültür ve Turizm Bakanlığımızın son zamanlarda ülkemizden kaçırılan tarihi eserlerden Yorgun Herakles heykelini Antalya Müzesine geri getirilmesi konusunda gösterdiği başarı ulusal basında geniş yer bulmuştu.

Umarım bu başarı, Dr.Tarkan KAHYA’nın yaptığı araştırmanın topluma ve camiamıza yansımalarıyla beraber, J.PAUL GETTY müzesinde sergilenen tarihi eserlerimizin ülkemize geri getirilmesi konusunda da tekrarlanacaktır.

KREMNA ve BOUBON Antik Kentlerinden kaçırıldığı ve J.PAUL GETTY müzesi tarafından satın alındığı saptanan eserlerimiz topraklarımıza geri dönmeye bekliyor..

İŞTE KAÇIRILAN ESERLERİMİZİN VE J.PAUL GETTY MÜZESİNDE     SERGİLENDİĞİ    TESPİT EDİLEN ESERLERİMİZİN BİR BÖLÜMÜ

(J.PAUL GETTY MÜZESİ Koleksiyonuna 1973 Yılında katılan Lucius Verius)

Boubon Antik Kentinden kaçırılan ve J.PAUL GETTY MÜZESİ’nde sergilenen Bronz Heykel Başı M.Ö. 1.Yüzyıl (Sağda)

Kremna Antik Kentinden kaçırılan ve  ‘İlham Perisi Heykeli’ Burdur Müzesi ve Pisidia bölgesine hasret 42 yıldır J.PAUL GETTY MÜZESİNDE segileniyor. (Solda)

1 Metre Yükseliğinde Bronz Kartal Heykeli J.PAUL GETTY MÜZESİNDE sergileniyor…

Hiçbir kanun ya da anlaşma, ait olduğu topraklardan kaçırılan bir tarihi eseri başka topraklarda yaşamaya mahkum edemez. Yukarıda resimleriyle beraber sizlere sunduğum tarihi eserlerimiz, bir başka ülkenin müzesinde sergileniyor, doğduğu ve yaratıldığı topraklardan uzak bir yaşama devam ediyor..

Bizzat Pisidia topraklarına ait olan eser grubu, ülkemizin arkeolojik ve kültürel miraslarıdır.

Kültür ve Turizm Bakanlığımızın yoğun çabalarıyla ülkemize geri getirilen Yorgun Herakles Heykeli örneği gibi, bu eserlerin de bir an önce ülkemize geri dönmesi için yoğun bir çaba içerisinde olmak vatandaş olarak hepimizin görevidir.

Dr.Tarkan KAHYA’nın değerli ve derin araştırmasının yayınlandığı Aktüel Arkeoloji Dergisinin web sayfasında konu ile ilgili ,J.PAUL GETTY müzesine gönderilmek üzere dilekçeler sunulmuştur.

Vatandaş olarak hepimizin görevi sitede yayınlanan dilekçe örneklerini doldurup ilgili müzeye göndermek ve eserlerimizin geri getirilmesi için başlatılan her türlü kampanyaya destek olmaktır.

Unutulmaması gerekir ki, tarihi eser kaçakçılığı vatan hainliğinden az bir suç değildir..

Bu ülkenin eserlerini bu ülkenin topraklarında yaşatmak adına yapılan her türlü çalışmayı canı gönülden takdir ediyor ve destekliyor… Sevgili dostum Dr.Tarkan KAHYA’ya ,Kültür ve Turizm Bakanlığımız’da eserlerimizin geri getirilmesi için çaba gösteren herkese teşekkürü bir borç biliyor..

Toplum olarak ta tarihe ve kültürel miraslarımıza daha duyarlı olup tarih bilinci yüksek bir gelecek diliyorum…

Bu ülkenin topraklarında doğan tarihi eserler, koşulsuz şartsız bu ülkeye aittir. Bu ülkeye geri iade edilmelidir…

Alıntı: http://www.antalyabugun.com/index.php?page=makale&MID=17123

 

http://chasingaphrodite.com/2012/04/20/the-getty-list-10-objects-at-the-j-paul-getty-museum-that-turkey-says-were-looted/#comment-4093
http://search.getty.edu/museum/records/musobject?objectid=8092

 

Dr. Tarkan Kahya’nın makalesi için lütfen tıklayınız.

Bronz Kartal Heykeli” için bir yorum

  • 8 Ekim 2014 tarihinde, saat 07:42
    Permalink

    amerikadan türkiyeye ait tarihi eserleri geri almak icin mahkeme en az 10-15 sürüyor .. bu Zaman zarfin da hak arayan ülke 15-20 milyon dolar masraf yapmak zorun da … üstelik bu para yi kazanan ülke ödemek zorun da ..karun hazinelerini geri almak icin zamanin amerikaya 18 milyon mahkeme ye para ödedik … (ARASTIRIN ) ..sonra karun hazineleri türkiye ye iyade yapildi ..Türkiye ye sandiklar icin de Ankara ya Teslim yapildi .. vazifesi olmayan görevliler kusun gagasin daki Parlak degerli tas ordaki görevler den biri tarafin dan yürütüldü .. kim caldi dendi ..Cinler caldi .dendi ..Peki usak müzesine teslim edilen Dünya da esi olmayan DENIZ ATI … Müze görevlileri tarafin dan ucuruldu … 3 yil sonra alman polisi tarafin dan yakalandi ..ve türkiye ye iyade yapildi … calanlar türk müze görevlileriymis … devletin en üs dezeyin de ki görevliler harsizlik yaparlar da neden biz calmayalim… IRAK da Saddam dönemin de görevliler Hitit dönemine ait 5 Kadar eseri amerikaya satmislar bunu duyan Saddam ordaki görevlileri idamini anin da infaz ettirmisti .. Amerika eserleri iyade yapti ama ikinci körfez savasin da ayni Amerika bu sefer bagdat daki en büyük degerli 27 bin parca tarihi eserleri savas ganimeti diye Amerika ya tasimistir .. sonra da Irak halki müzeleri yagmalamistir diye dünya yi kandirmistir …

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest

Menü
Yitik Miras
Menü