Hitit Kadehi

iii.

Hitit Kadehi

Bize Ait Olanı Geri İstiyoruz!

Çalıntı Karun Hazinesini depolarında yıllarca saklamış sabıkalı ABD-Metropolitan Müzesi ve Ünlü bir kaçakçı: Norbert Schimmel.

Gümüş Hitit Kadehi, 18cm.uzunluğunda, tarihi M.Ö. 13-14. yy’lara uzanıyor. Müze, 1989 yılındakoleksiyonuna eklemiş.

Batıda, yıllar boyunca, özellikle Orta Doğu ülkelerinden tarihi eserleri çalarak Avrupa ve Amerika müzelerine götüren, kaçakçıların finansmanını sağlaya
kişiler her zaman için el üstünde tutulmuşlardır. Almanya doğumlu olan Norbert Schimmel de Amerika’da çok saygın bir kişi olarak biliniyor. Çünkü Metropolitan müzesine çok sayıda tarihi eser bağışlamış. Özellikle Akdeniz ülkelerinin eserlerini bir şekilde toplamış.

Bu iş adamı, müzeye eser bağışlayarak vergi indirimi sağlıyordu, yani erdemli bir insan olduğundan dolayı bağış yapmıyordu.

Metropolitan Müzesinin sabıkası ise dünyaca ünlü. Karun Hazinelerini yıllar boyunca depolarında saklamışlardı.

Norbert Schimmel, bu Hitit kadehini müzeye ulaştıran kişi. Türkiye’den nasıl ne şekilde kaçırdığına ilişkin ise bir bilgi yok. Norbert Schimmel’in tüm koleksiyonu ise, tamamen şaibeli!

Amenhotep III Heykelinin kayıp gözü de Norbert Schimmel’in koleksiyonunda bulunmuş ve Mısır’a iade edilmişti. Şu adreste bilgi var.http://luxortimesmagazine.blogspot.com/2013/02/amenhotep-iii-lost-eye-is-back-in-luxor.html

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest

Menü
Yitik Miras
Menü